vyprodano

USA severozápad Dva noclehy v srdci Yellowstone NP!

Státy na severozápadě – Washington, Oregon, Idaho, Wyoming a Montana jsou nejpozději kolonizovaným územím USA. Nalezneme zde množství přírodních zajímavostí – divoké mořské pobřeží, řadu projevů vulkanické činnosti, velehory, říční kaňony, písečné duny, ledovce. Bydlet budeme dvě noci u gejzíru Old Faithful v Yellowstonském NP, budeme se plavit po jezeře do hloubky Kaskádových hor a kaňonem řeky Missouri, budeme stoupat na krátery a duny, strávíme podvečer u termálního jezera uprostřed divočiny, budeme hledat bizony a antilopy v přírodních rezervacích. Cestu zahájíme a dokončíme v moderním, živém městě Seattle.

Den 01sobota 31. srpna – Velmi brzký odlet z Prahy (předpoklad 6,30 ráno), přestup v Amsterdamu (cca 2 hodiny na přestup), přílet do Seattle krátce před polednem (předpoklad 11,20). Vyzvednutí auta na letišti. Přejezd k Muzeu letectví, návštěva cca 2 hodiny – od nejstarších letadel po kosmickou techniku. Přejezd do oblasti Expo, návštěva Chihuly Glas Garden (cca 1 hodina). (Dale Chihuly, blízký spolupracovník našich předních sklářských výtvarníků Libenského a Brychtové) a Space Needle – vyhlídkové věže z doby světové výstavy 1962 (cca 1 hodina). Podle času buď zastávka v předměstí Fremont s několika nezvyklými sochami nebo přejezd či přechod do Olympic Sculpture parku na břehu moře. Dojezd na nocleh do předměstí Edmonds, ubytování Best Western Plus Edmonds Harbor Inn nebo podobné.

Den 02 Odjezd na ranní trajekt do Kingston (předpoklad vyplutí v 8,50), plavba přes úžinu Puget Sound cca 30 minut. Budeme se snažit zahlédnout ve vodě kosatky. V centru izolovaného Olympijského poloostrova leží NP Olympic. Tři odlišné ekosystémy, čtyři zastávky. Hurricane Ridge, kde vyjedeme do výšky 1595 m.n.m. s výhledem na zaledněné vrcholy včetně Mt. Olympus (2484 m.n.m.), ledovcové jezero Crescent a primární deštný prales Hoh s obřími stromy, mechy a kapradinami. Vycházky podle počasí (je zde hodně deštivo) především na poslední zastávce. Národní park má divokou přímořskou část – zastávka na pláži Kalaloch na břehu Pacifiku. Ubytování buď na břehu moře nebo u jezera Quinault na okraji národního parku.

Den 03 Dopoledne cesta (cca 4 hodiny) do NP Mt. Rainier. Čtvrtá nejvyšší hora v USA (kromě Aljašky), 4392 m.n.m. Vjezd od severu, výjezd na Sunrise Visitor Center do výšky 1950 m.n.m. (nejvyšší bod na silnici v USA) s výhledy, kužel hory na jihozápad. Přes průsmyk Cayuse (1431 m.n.m.) do jižní části národního parku. Vjezd do Stevensova kaňonu, procházka do Lesa patriarchů, vodopády poblíž silnice, horské středisko Paradise a další vycházky dle času a počasí (Stezka stínů, Dvojité borovice atd.). Po výjezdu z parku ubytování v oblasti Ashford.

Den 04 Odjezd k NP Mt. St. Helens. Sopka, věhlasná svou erupcí o síle mnohaset atomových bomb v roce 1980, ohromným sesuvem půdy, sama se snížila o 400 metrů. Johnston Ridge Observatory je vzdálena od kráteru 8 km, návštěvnické středisko nabízí film a snímky z erupce. Návštěva historického místa Fort Vancouver. Měla zde sídlo Společnost Hudsonova zálivu a posléze první vojenská posádka na tichomořském severozápadě. Palisády, kovárna, truhlárna, obchod s kožešinami, obydlí důstojníků. Cesta podél soutěsky řeky Columbia (2. nejdelší řeka v USA). Procházky k vodopádům, výhledy z 250metrových útesů, mokrá procházka strží. Nocleh Portland.

Den 05 Cesta 240 km podél oregonského pobřeží. Malebná silnice, kde se střídají vyhlídky od majáků, především Cape Meares a útes Heceta, zátoky s ptactvem, opuštěné pláže, lávové výběžky, ale také mléčné farmy a úhledné město Newport. Návštěva Lachtaní jeskyně, ohromné prostory, kterou obývají vzácní Stellerovi lachtani. Na závěr státní park Oregonské duny. Až 150 metrů vysoké duny se střídají s mokřinami a lesíky, táhnou se až 5 km do vnitrozemí. Dojezd na nocleh do oblasti Eugene – Springfield.

Den 06 Dojezd severní stranou do vulkanické oblasti. Newberry National Volcanic Monument. Výstup či výjezd na vrchol dokonalého sopečného kužele Lava Butte, návštěva lávové jeskyně, ztuhlý lávový proud s obsahem obsidiánu, sopečná kaldera mezi dvěma průzračnými jezery, podle počasí a času výstup na Paulinin štít. Odpoledne NP Crater Lake. Průzračné jezero v kráteru má v průměru 10 km a je nejhlubší v USA (594 m), obklopené zasněženými horskými štíty, které se odrážejí v hladině. Okruh kolem jezera po silnici měří 53 km, se zastávkami a výhledy. Dojezd na nocleh do oblasti Chiloquin.

Den 07 Cesta do Hart Mountain Antelope Refugee. Chráněné území, vysokohorská step, obývaná nejrychlejší americkou antilopou, vidlorohem, žije zde ovce tlustorohá, jelenec ušatý, tetřívek pelyňkový, rys, kojot, svišť, plazi – pomalé projíždění se snahou spatřit za pomoci triedrů co nejvíce, případně pozorování z připravených úkrytů a několika vyhlídkových míst. V půli odpoledne dojezd na pobyt a nocleh v Crystal Crane Hot Springs. Termální minerální bazén (39 °C) uprostřed pustiny, ve výšce 1250 m.n.m. Koupel, noční pozorování hvězdné oblohy.

Den 08 Samostatná snídaně. Před polednem dojezd do hlavního města státu Idaho, Boise. Návštěva malebné baskické čtvrti, nejvíce baskického obyvatelstva mimo Evropu, možnost skvělé baskické kuchyně v baskické restauraci či tržnici. Návštěva Světového centra dravců nad Hadí řekou – pozorování dravců z celého světa včetně kalifornského kondora či harpyje, součástí je procházka podél útesů nad řekou, kde někteří dravci divoce hnízdí. Státní park Bruneau Dunes s nejvyšší jednotlivou dunou na území USA, 147 metrů relativní výšky. Procházka s výstupem na „Velkou dunu.“ Poslední zastávka Šošonské vodopády, zvané Niagara Západu, na Hadí řece, 65 m vysoké a 275 m široké. Nocleh v nedalekém Twin Falls.

Den 09 Národní památník Měsíční krátery – Craters of the Moon. Ohromné lávové pole, ze kterého ční kužely kráterů. Vše vzniklo před 20 tisíci lety a pole je stále aktivní. Několik zastávek s krátkými vycházkami v místech, kde američtí astronauti trénovali pohyb po Měsíci (Pekelný kráter, Ďáblova zahrádka atd.). V půli odpoledne dojezd do NP Yellowstone, ubytování na dvě noci v pěší vzdálenosti od gejzíru Old Faithful. Další atrakce jsou velmi blízko – Hradní gejzír, Velký gejzír, Mystické vodopády atd., dostatek času k procházkám.

Den 10 Samostatná snídaně. NP Grand Teton bezprostředně sousedí s NP Yellowstone. Okružní silnice měří 69 km. Atraktivní zastávky a vycházky s výhledy na nejvyšší vrcholy, přesahující 4000 m.n.m. Malebný výhled na Hadí řeku, u Slepého ramene velká možnost ke spatření losů, jezera Jacksonovo a Jenny, Poustevnický mys, túry dle času a počasí, vždy ve skupině, neb zde žijí medvědi. Zpět do NP Yellowstone, 74 km k Yellowstonskému jezeru. Gejzír Západní zátoky, Lewisovy vodopády, Bahnitý vulkán, Sirný kotel, další atrakce v parku dle postupujícího času, návrat na nocleh.

Den 11 Samostatná snídaně. Větší část dne strávíme ještě v NP Yellowstone, který opustíme během odpolende. Gejzír velké fontány, vodopády Ohňové jámy, Fontánové malované hrnce, Norrisův a Monumentální gejzír, Hřmící hora, Obsidiánový útes, Mamutí horké prameny, Věžový vodopád, dramatická soutěska Velkého Yellowstonského kaňonu, zkamenělé lesy v Roosevelt Country. Odjezd z parku cca v 15 hodin, do večera dojezd na nocleh do města Helena.

Den 12 Plavba po řece Missouri v místě, které Lewis a Clark nazvali Brána hor – Gates of the Mountains. Plavba mezi strmými vápencovými útesy trvá dvě hodiny, občas se vyskytne zvěř k pozorování. Poté čas na oběd a odjezd do National Bison Range. Chráněné území, zřízené pro několik set bizonů. Kromě nich je možno pozorovat jeleny, ovce tlustorohé, vidlorohy, jelence a různou drobnou zvěř, možná i černé medvědy. Rezervací se projíždí auty, od kterých se nesmíme vzdalovat, ale je možno vystoupit, pokud tím nebude rušena zvěř. Zastávky a pozorování, pokud možno triedrem. Dojezd na nocleh do města Kalispell.

Den 13 Celý den na NP Glacier. Park se vyznačuje ledovcovými tvary, rozeklanými horami a mnoha jezery. Dopoledne cesta věhlasnou silnicí Going-to-the-Sun na východ a návštěva východních údolí až k závěru, zvanému Many Glacier s výhledem na ledovce. Při cestě nazpátek vyhlídka na Jacksonův ledovec, zastávka na Loganově průsmyku (2025 m.n.m.). Plačící stěna a stezka mezi prastarými cedry a jedlovci. Poslední zastávka u Mcdonaldova jezera, procházky podle počasí a uplývajícího času. Návrat na nocleh do Kalispell.

Den 14 První zastávkou je „hlavní město stříbra“ Wallace s několika historickými ulicemi a domy. V poledne zastávka v centru Spokane u vodopádů (druhé největší městské vodopády v USA), procházka kolem kaskád, čas na občerstvení. Před 16. hodinou dojezd k přehradě Grand Coulee. Ohromná betonová přehrada, třetí největší výrobce elektřiny na světě. Provázená prohlídka přehradou včetně ohromných vodních čerpadel. Dojezd na nocleh k jezeru Chelan pod Kaskádovými horami.

Den 15 Samostatná snídaně. Celodenní plavba po jezeře Chelan do nitra Kaskádových hor. Ledovcové, úzké jezero připomínající fjord v délce 89 km. Zatímco jihovýchodní okraj slouží rekreaci, při plavbě na severozápad se kolem zvedají strmé štíty přes 2000 m.n.m. vysoké. Řídká sídla jsou dostupná pouze po vodě. Doplujeme až do Stehekin, zde buďto volno, nebo fakultativně (10 USD) místním vozidlem výlet k Duhovým vodopádům (120 m výšky). Návrat lodí do Chelan na nocleh.

Den 16 Samostatná snídaně. Průjezd Kaskádovými horami k pobřeží. Nejprve podél řeky Columbia a Wenatchee do města Leavenworth. Malebné ulice v bavorském stylu v podhůří (360 m.n.m.) Místní sýry, uzeniny, lokální pivovary i vinařství – vše v bavorském duchu, správné místo na polední pauzu. Stoupání do výšky 1250 m.n.m. na Stevensův průsmyk. Podle počasí procházka soutěskou Icicle, zastávky v kaňonu Tumwater, zajížďka k jezeru Wenatchee, případně až výšlap k 400 metrů vysokému vodopádu Nevěstin závoj. Dojezd do Seattle na nocleh.

Den 17 Ráno strávíme v „duši Seattle,“ otevřené tržnici Pike Place Market. S celým okolím je chráněna jako historická památka, množství stánků s ovocem, zeleninou a rybami, občerstvení. Jádrem je Hlavní Arkáda, pozoruhodná rybí tržnice, Poštovní ulička s restauracemi a také první Starbucks na světě. Po schodech lze sejít na nábřeží s obřím ruským kolem a akváriem. Ve 13,00 odjezd z hotelu na letiště, předpokládaný odlet 16,20 hod.

Den 18 úterý 17. září – Předpokládané časy letů Air France. Přílet do Paříže 11,15 hod., odlet z Paříže 18,10 hod., přílet do Prahy v 19,45 hod. (Poznámka k dlouhému čekání v Paříži – pro skupinovou rezervaci je možno použít pro oba úseky letu pouze letadla Air France, není možno použít let, operovaný ČSA. Přiletíme-li na čas, bude možno vydat se na pár hodin do Paříže).

    Cena: 99.000,-Kč
    Cena zahrnuje:
    • zpáteční letenku Praha – Seattle se všemi poplatky
    • dopravu po trase zájezdu vanem, případně minivanem včetně PHM a parkovného
    • hotelové ubytování ve dvoulůžkových pokojích na 16 noclehů
    • 11x snídani v hotelu
    • vstupné do všech vyjmenovaných národních a státních parků, památek a rezervací, kombinovanou vstupenku do tří atrakcí v Seattle, vstupné do Fort Vancouver, Lachtaní jeskyně, Světového centra dravců, k Šošonským vodopádům, plavbu Branou hor a po jezeře Chelan, prohlídku přehrady Grand Coulee
    • českého průvodce/řidiče po celou dobu zájezdu
    Cena výslovně nezahrnuje:
    • vybavení vstupu do USA – vstupní vízum či ESTA
    • zdravotní a úrazové pojištění
    Příplatek za jednolůžkový pokoj: 20.000